Česko se zadluží o dalších 50 miliard. Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok

Praha – Stát bude příští rok hospodařit se schodkem 50 miliard korun. Návrh rozpočtu dnes schválila vláda. Hlasování ministrů bylo jednomyslné, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Rozpočet, který bude schvalovat Poslanecká sněmovna vzešlá z říjnových voleb, počítá s růstem platů ve veřejné správě i se zvýšením rozpočtu vysokých škol o tři miliardy korun.

Ministerstvo financí uvedlo, že příjmy státního rozpočtu jsou pro rok 2018 navrženy ve výši 1302,3 miliard korun, naopak výdaje státního rozpočtu by měly činit 1352,3 miliard korun. Deficit by tak měl dosáhnout 50 miliard korun.

Vláda během dnešního jednání také rozhodla, že zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby, dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství si polepší o 15 procent.

Zároveň kabinet schválil od ledna růst průměrných důchodů o 475 korun měsíčně. Předsednictvo vlády se také shodlo, že vysoké školy dostanou tři miliardy korun navíc.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že jednotlivé položky rozpočtu byly už dohodnuty před schůzí vlády, takže jednání nebylo bouřlivé. „Dnes už nebyly žádné hádky, žádné diskuse,“ uvedla. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil návrh za kompromis možného.

Růst platů, důchodů nebo příjmů vysokých škol umožnilo navýšení příjmů rozpočtu zhruba o 21 miliard korun proti červnovému návrhu. K tomu ministerstvo financí přistoupilo po zlepšení odhadu vývoje ekonomiky a výběru daní. Navíc jednotlivá ministerstva uvolnila ze svých rezerv zhruba deset miliard korun.Zdroj: aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *